.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 5-32135594 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
پنج شنبه ٢٦ فروردين ١٤٠٠
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 782
 کل بازدید : 3479471
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اخبار > چهارمین جشنواره استان قم برگزار شد


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ٣٩٥٥٨٧               تاريخ درج خبر : پنج شنبه ٩ آذر ١٣٩٦                ساعت درج خبر : ٢٢:٣٣

 

 

 چهارمین جشنواره استان قم برگزار شد

 


 چهارمین جشنوار علامه حلی استان قم با سخنرانی آیت الله مقتدایی، دبیر دوم شورای عالی حوزه های علمیه در قم برگزار شد.


 

به گزارش خبرگزاری حوزه، پیش از ظهر امروز در چهارمین جشنوار علامه حلی استان قم که در سالن همایش های مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران برگزار گردید، از 89 صاحب اثر با حضور آیت الله مقتدایی دبیر دوم شورای عالی حوزه های علمیه و حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی مدیر حوزه های علمیه خواهران و معاونان پژوهش حوزه های علمیه برادران و خواهران تجلیل شد.

حجت الاسلام والمسلمین حجامی، دبیر چهارمین جشنواره استان قم در گزارشی با بیان اینکه جشنواره امسال نسبت به سال گذشته دارای تفاوت های و ویژگی در سن شرکت کنندگان و سطح آثار داشته است اظهار داشت: 350 پایان نامه و 200 کتاب به دبیرخانه جشنواره در موضوعات متخلف ارسال شده است.

وی افزود: از دیگر ویژگی این جشنواره عدم محدودیت در انتخاب آثار در بخش استانی است و همین نشان دهنده اهمیت پژوهش در میان حوزویان است.

دبیر چهارمین جشنواره علامه حلی استان قم با بیان اینکه سطح آثار علمی جشنواره نسبت به سال های گذشته دارای رشد قابل توجهی بوده است گفت: از نکات قابل توجه در این جشنواره شرکت 2960 اثر از طلاب برادر و 350 اثر از طلاب خواهر بوده است.


ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مروری بر اظهارات سخنرانان مراسم چهارمین جشنواره علامه حلی(ره) استان قم به نقل از خبرگزاری حوزه

حوزه در مباحث اخلاقی و علمی به رشد قابل توجهی رسیده است
آیت الله مقتدایی، دبیر دوم شورای عالی حوزه های علمیه در این مراسم به شخصیت علامه حلی اشاره کرد، ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشنواره گفت: برگزاری این جشنواره، باعث رشدعلمی حوزه ها و طلاب شده است.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه شایعه ای مطرح شده مبنی برعدم رشد علمی حوزه گفت: این مسئله در شورای عالی مطرح شد و تحقیقاتی هم صورت گرفت، آیا رشد علمی حوزه متوقف شده است یا نه؟ بعد ازتحقیقات به این نتیجه رسیدیم، نه تنها رشد علمی متوقف نشده، بلکه ارتقاء هم داشته است؛ دلیل مهم آن همین برگزاری جشنواره و استقبال طلاب از آن است.

وی با بیان اینکه هر سال شاهد رشد جشنواره علمی و ارسال آثار هستیم افزود: وقتی اولین دوره جشنواره در موضوعات مختلف فراخوان شد، آثار خوبی به دبیرخانه ارسال گردید و همین مسئله سال به سال رشد پیدا کرد و مقاله، کتاب و تحقیقات مختلفی نوشته شد.

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه عملیه خواهران با بیان اینکه واقعا نوشتن کتاب و مقاله در موضوعات مختلف وقت زیادی از محقق می گیرد اظهار داشت: این همه شرکت کننده در جشنواره علامه حلی، نشان دهنده عمق رشد علمی طلاب است.

آیت الله مقتدایی بابیان اینکه طلبه ای که کتابی و مقاله ای می نویسد تنها به فکر کتاب نوشتن نیست، بلکه در کنار تحصیل، کتاب و مقاله می نویسد اظهار داشت: در حوزه، همایشی به نام کتاب سال برگزار می شود و در این همایش بین 900 تا 1000 اثر به دبیر خانه ارسال می شود، وقتی این را با گذشته حوزه مقایسه می کنیم، می بینیم که چه قدر حوزه فعلی توانسته از لحاظ علمی به رشد و بالندگی برسد.

وی با بیان اینکه در موضوع نشریه علمی در بخش حوزه دین در مسائل مختلف هم شاهد رشد علمی حوزه هستیم و هرسال شاهد تولید علم می باشیم اظهارداشت: درحوزه بیش از 170 مرکز پژوهشی فعال می باشند و انجمن های علمی زیادی فعال هستند که هر کدام اعضائی دارند و همه نشان دهنده پیشرفت علمی حوزه است و نباید به حرف بعضی ها که شایعه پراکندگی می کنند توجه کرد.

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه عملیه خواهران با بیان اینکه بعضی در مورد تنزل اخلاق در حوزه هم شایعاتی کرده اند گفت: با وجود همه شبهات درجامعه اما می بینیم که طلاب حوزه علمیه از نظر اخلاقی تنزل نداشته اند و با وجود بد اخلاقی در جامعه، خودشان راحفظ کرده اند و نمونه مسئله حضور طلاب در دفاع از حرم اهل بیت(ع) است.

آیت الله مقتدایی با بیان اینکه این شایعات واقعا بی انصافی و نادیده گرفتن رشد علمی و اخلاقی حوزه است، گفت: این مباحثی که گفته شده تازه یک دلیل بود و دلایلی دیگری هم است؛ به هر حال حوزه نباید به این اندازه بسنده کند و برای پیشرفت و تحول خود تلاش بیشتر کند.

عضو خبرگان رهبری درتوصیه به برگزیدگان جشنواره گفت: این حرکت شما باعث رشد چشمگیر طلاب در ارسال آثار است و از این طریق برکات آن به جامعه خواهد رسید و باعث رشد علمی جامعه خواهد شد.

وی افزود: این جشنواره اثر دیگر آن باعث رشد خود طلبه می شود و همین طلبه وقتی به تبلیغ می رود با دست پر می رود و باعث هدایت مردم می شود و بهتر می تواند شبهات را پاسخ دهد.


فضای مجازی فرصت خوبی در عرصه پژوهش و انتشار علم فراهم کرده است
حجت‌الاسلام والمسلمین محمودرضا جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران، ضمن خیر مقدم به حاضرین و تشکر از مسئولان برگزاری این جشنواره، گفت: مومن پس از اتکال به خداوند متعال باید به نسبت به ظرفیت‌شناسی، اهمیت بسیاری قائل شود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان این که باید در علم‌آموزی همیشه خدا را مد نظر قرار داد، افزود: ما نباید علم را حتی برای خود علم هم بخواهیم، ما عقیده داریم که همه فعالیت‌های مومن تنها باید در راه خدا باشد.
وی بیان کرد: حضور در این جشنواره تنها نقطه شروعی برای حائزین رتبه و دیگر شرکت‌کنندگان است؛ این فرصتی است که ما ظرفیت‌ها و سرمایه‌‌های خود را بشناسیم و از آنجایی که این سرمایه‌ها نیاز به حفط و رشد دارند، ما باید برای رشد و نمو آن‌ها برنامه‌ریزی کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با اشاره به این‌که در دو دهه اخیر قدم‌های موثری در حوزه‌های علمیه خواهران و برادران در امر پژوهش برداشته شده است، اظهار کرد: آمار شرکت کنندگان در جشنواره‌های پژوهشی نظیر جشنواره علامه حلی(ره) نشان‌دهنده رشد کمی و کیفی آثار علمی طلاب است؛ از دیگر ویژگی‌های مثبت این جشنواره این است که به طلاب فرصت می‌دهد که خود را میدان‌دار پاسخگویی به شبهات بدانند.

وی افزود: نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که تولید علم امروزه دیگر منحصر به حوزه‌های بزرگ نیست؛ شرکت کردن و کسب رتبه توسط شهرستان‌ها در جشنواره‌های پژوهشی نیز نشان دهنده این مسأله است.

حجت‌الاسلام والمسلمین جمشیدی با بیان این‌که اگر می‌خواهیم میدان‌دار عرصه تولید علم در بخش علوم‌انسانی و وحیانی باشیم، باید توانی مضاعف به کار بگیریم، گفت: فضای مجازی با وجود همه تهدیدهایش فرصت خوبی را در عرصه پژوهش و انتشار علم فراهم کرده است؛ فضای مجازی امروزه باعث شده تا دیگر کسی نگران عرضه سرمایه‌های علمی خود نباشد.

وی به بیان فعالیت‌های پژوهشی حوز‌ه‌های علمیه خواهران پرداخت و گفت:‌ برای تقویت همت جمعی در امر پژوهش قریب به هزار هسته‌های پژوهشی در حوزه‌های علمیه خواهران تشکیل دادیم که تعداد این هسته‌ها از 3 نفر تا 50 نفر می‌باشد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که تعدادی از این هسته‌های پژوهشی را استادان حوزه‌های علمیه خواهران تشکیل داده‌اند اظهار کرد: این همگرایی قریب به ۴ هزار اثر علمی تولید کرده است که قریب به ۲۰۰ اثر آن تحت عنوان سرمه سعادت آماده انتشار است.


 نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
ثبت‌نام در جشنواره
    
              
 
پوستر جشنواره

حامی جشنواره

آموزش مقاله‌نویسی

تماس با ما

 

 

 

 


.:  سايت رسمی جشنواره علامه حلّی(ره)  :.

.:  قم ـ صندوق پستی 3433-37185               تلفن: 5-32135594-025  :.