.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 5-32135594 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 296
 کل بازدید : 3413723
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اخبار > طلاب محور فعاليت خود را پاسخگويی به شبهات روز جامعه قرار دهند


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ١٤١٥١٣               تاريخ درج خبر : شنبه ١٠ تير ١٣٩١                ساعت درج خبر : ١٢:٠٠

 

 

 طلاب محور فعاليت خود را پاسخگويی به شبهات روز جامعه قرار دهند

 


 برگزيده چهارمین جشنواره علامه حلی با اشاره به اين‌كه طلاب سطح بايد نياز روز جامعه را درك كنند، بيان كرد: اگر امروز هر طلبه يك شبهه از انحرافات فرقه ضاله وهابيت را پاسخ دهد با عنايت خداوند ديگر هيچ شبهه و اشكالی از جانب اين فرقه كه اصلی‌ترين دشمن تشيع است باقی نمی‌ماند.


 

حجت‌الاسلام والمسلمين هادی كردان، نويسنده كتاب «پاسخ به شبهات اينترنتی» و برگزيده چهارمين جشنواره علامه حلی(ره) در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) تأكيد كرد: اگر امروز هر طلبه يك شبهه از انحرافات فرقه ضاله وهابيت را پاسخ دهد با عنايت خداوند ديگر هيچ شبهه و اشكالی از جانب اين فرقه كه اصلی‌ترين دشمن تشيع است باقی نمی‌ماند.

وی در مورد اثرش گفت: كتاب پاسخ به شبهات اينترنتی كه تاكنون شش جلد آن منتشر شده است به چهار دسته از شبهات رايج و متداول در جامعه پاسخ داده است كه به‌طور جدی نياز روز است و برای بررسی آن وقت بسياری صرف شده است.

برگزيده جشنواره علامه حلی با اشاره به چهار بخش دسته‌بندی كتاب تصريح كرد: بخش اول آن پاسخ به شبهات قرآنی است كه در پايگاه‌‎های اينترنتی ضد اسلامی و ضد شيعی كه اساس برنامه‌شان ضديت با قرآن و اسلام و شيعه است مطرح می‌شود و در جامعه نيز متداول است؛ مانند بحث خشونت در اسلام و آيات تأييدكننده اين مطلب كه سعی به پاسخ‌دادن به آن‌ها شده است.

حجت‌الاسلام كردان پاسخ به شبهات زنان در مذهب تشيع را عنوان بخش دوم اين كتاب ذكر كرد و گفت: آنچه در مورد احكام و جايگاه زنان در اسلام و مذهب تشيع قابل تأمل و بررسی است و شبهات زيادی پيرامون آن مطرح شده است مباحثی همچون ارث، ديه، حجاب و ازدواج موقت است را در اين بخش به تفضيل اين شبهات بررسی و پاسخ داده شده است.

وی پاسخ به شبهات اهل تسنن را محتوای بخش سوم عنوان كرد و اظهار كرد: در اين بخش از كتاب عموماً به شبهات مطرح شده از جانب وهابيت پاسخ داده شده است كه در اينترنت به افكار و اعتقادات شيعی هجوم آورده‌اند. اين شبهات يا از طرف وهابيت است يا اهل تسننی كه تحت تأثير وهابيت قرار گرفته‌اند و متأسفانه اين قسم از شبهات بسيار در فضای مجازی گسترده است و شيعه بايد بيشتر در اين بخش كار كند.

حجت‌الاسلام كردان با اشاره به مطالب بخش چهارم تصريح كرد: محتوای اين بخش پاسخ به شبهات عمومی و اعتقادی مكتب تشيع است كه در سطح جامعه متداول است و در فضای مجازی و اينترنت نيز به وفور يافت می‌شود.

وی با بيان اينكه در چهارمين جشنواره علامه حلی جلد سوم و چهارم اين كتاب به‌ عنوان اثر برگزيده انتخاب شده است، تصريح كرد: در جلد سوم اين كتاب در بخش قرآنی به شبهات مربوط به بحث قياس بين آيات و نيز شبهه تناقض در آيات و شبهات مربوط به استفاده از مسكرات و مشروبات پرداخته شده است.

برگزيده جشنواره علامه حلی افزود: در بخش پاسخ به شبهات زنان جلد سوم ارتباط زنان و مردان، محدوديت زنان در اسلام، همسران بهشتی كه مردها هستند و فلسفه وجود زن در جامعه مورد بررسی قرار گرفته است و در بخش شبهات مورد اهل تسنن بحث توسل به ائمه(ع) و ارتباط آن با شرك و نيز سازگار نبودن بحث «رجعت» با آيات قرآن كه از طرف وهابيت وارد شده است و همچنين در بخش شبهات اعتقادی عمومی در مورد بحث «سنگسار در قرآن و فلسفه آن» بحث و بررسی شده است.

اين پژوهشگر و مؤلف حوزوی به محتوی جلد چهارم كتاب خود اشاره كرد و گفت: در بخش شبهات قرآنی اين كتاب بحث اثبات حقانيت تورات و انجيل در قرآن بررسی شده است تا پاسخی به شبهات در اين رابطه داده شود و در بخش پاسخ به شبهات محور زنان بحث حجاب و شبهات ايراد شده امروزی و فلسفه حجاب در اسلام بررسی شده است.

وی ادامه داد: بحثی كه در بخش شبهات ايراد شده توسط اهل تسنن بررسی شده است بحث نذر و ارتباط آن با شرك و بت‌پرستی است و نيز در بخش شبهات عمومی اعتقادی بحث كثرت ازدواج‌های پيامبر و فلسفه كلی تك تك ازدواج‌های ايشان مورد نقد و بررسی قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام كردان با بيان اينكه تمامی شبهات پاسخ داده شده در اين كتاب از منابع اهل تسنن بوده است، تأكيد كرد: از سال 1382 فعاليت پاسخ به شبهات را در غالب وبلاگ آغاز كرده و بعد از كمی پيشرفت در وب‌سايت مشغول به فعاليت شديم و سال گذشته به سفارش استاد محمدعلی انصاری، مفسر قرآن كريم مطالب پايگاه اينترنتی تبديل به كتاب شد كه تا امروز جلد هشتم آن هم تأليف شده است و هدف از تأليف اين كتاب پاسخ به تمام سؤالات و دغدغه‌های دينی مردم بود.

برگزيده جشنواره علامه حلی با اشاره به اينكه در حوزه شبهات مربوط به زنان در اسلام به قدرت می‌توان گفت كه هيچ شبهه و مطلب ذكر نشده‌ای جانمانده است، تأكيد كرد: مردم هرگونه سؤال و شبهه‌ای در حيطه مسائل دينی و قرآنی دارند می‌توانند از طريق ايميل ketab_shobahat@yahoo.com با ما در ميان بگذارند.

وی با بيان اينكه از جلد چهارم كتاب به بعد ضميمه هر جلد، نقد يكی از فرق انحرافی است، تصريح كرد: ضميمه جلد چهارم نقد فرقه وهابيت، جلد پنجم نقد يهود و فراماسونری و شيطان‌پرستی، جلد ششم فرقه بابيت و بهائيت، جلد هفتم تصوف و سلفی‌گری و در جلد هشتم عرفان‌های نوظهور مورد نقد قرار داده شده است.

حجت‌الاسلام كردان با بيان اينكه اصل فلسفه برگزاری اين نوع جشنواره‌ها بسيار عالی بوده و برای پيشرفت و كمك به بهبودی روند پژوهشی طلاب مؤثر است، تأكيد كرد: اميدواريم اينگونه جشنواره‌ها در سطح ملی برگزار شود.

حجت‌الاسلام كردان اظهار كرد: طلابی كه تازه به عرصه حوزه علميه قدم گذاشته‌‌اند از همان ابتدا دست به قلم شوند و همان كتاب‌های كه می‌خوانند را شرح و نقد كنند و كارهای مقايسه‌ای و نقد و بررسی را از ابتدا شروع كنند؛ چراكه طلابی كه اين روند را پيش گرفته‌اند بسيار در حوزه پژوهش موفق‌تر از ديگران بودند.

وی با اشاره به اين‌كه طلاب سطح بايد نياز روز جامعه را درك كنند، عنوان كرد: بسياری از طلاب سطح اصرار بر فقه و اصول دارند؛ درست است كه فقه و اصول نياز و پايه اصلی حوزه است اما نياز روز جامعه را نبايد ناديده گرفت همانطور كه آيات عظام مكارم شيرازی و سبحانی اينگونه بودند و نياز روز جامعه را درك كردند.

 نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1391/07/07 1:41
0
0
بسمه تعالی. سلام وخدا قوت! بسیار از نظرات مهم ایشان استفاده کردم . از همه شما بی نهایت سپاسگزارم! ای کاش این کتاب با هزینه مناسب در اختیار طلاب قرار گیرد! (یک خواهر طلبه)
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

پیوندها