.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 5-32135594 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
جمعه ٠٨ اسفند ١٣٩٩
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 311
 کل بازدید : 3413738
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
اخبار > آثار برتر طلاب تهرانی به چاپ رسید


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ١٤١٥٧٩               تاريخ درج خبر : يکشنبه ١١ تير ١٣٩١                ساعت درج خبر : ٠٨:١٦

 

 

 آثار برتر طلاب تهرانی به چاپ رسید

 


 شماره جدید فصلنامه «محفل»، با محوریت آثار منتخب دومین جشنواره استانی علامه حلی(ره) تهران منتشر شد.


 

به گزارش خبرگزاری حوزه، به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه تهران، چهارمین شماره از فصلنامه علمی ـ اطلاع‌رسانی «محفل»، با محوریت آثار منتخب در دومین جشنواره استانی علامه حلی(ره) تهران، به زیور طبع آراسته شد.

در بخش اول این فصلنامه، مقاله‌ای با عنوان "نقش ولایی انسان کامل از منظر دین و عرفان" نوشته «فائزه گلستانی» دارنده رتبه دوم جشنواره استانی علامه حلی تهران درج شده است که نگارنده در آن می‌افزاید: «ولایت عبارت است از یک رابطه نزدیک بین ولی و مولّی‌علیه که سبب و مجوزی است که ولی در امور مولّی علیه تصرف کند... و در اصطلاح عرفا به طور خاص عبارت است از قیام عبد به حق در مقام فنا از نفس خود».

"سازگاری علم پیشین الهی با اختیار انسان" عنوان مقاله‌ای است که از جانب حجت‌الاسلام «ابوالفضل آخوندزاده» طلبه مدرسه علمیه امام خمینی(ره) تهران و حائز رتبه سوم جشنواره علامه حلی(ره) به نگارش درآمده است. وی در این مقاله، پس از بیان این مطلب که تنها راه برون‌رفت از شبهه عدم سازگاری علم الهی و اختیار آدمی، تصور صحیح مشخصه‌های این دو گزاره است، می‌افزاید: «خلط زمان و مکان در خداشناسی و انسان‌شناسی از مصادیق همین مشخصه‌هاست».

این گزارش می‌افزاید: «طیبه سترگ»، طلبه مدرسه علمیه الزهراء شهر ری و کسب‌کننده مقام دوم جشنواره استانی در اثر خود که با عنوان "مبانی فقهی قاعده اهم و مهم" نگاشته شده است، به منابع استخراج این قاعده با هدف تبیین و تشریح مبانی فقهی قاعده لزوم تقدیم اهم بر مهم همراه با نقل آراء حضرت امام خمینی(ره) و دیگر فقهای شیعه پرداخته است.

"رجعت و تناسخ" عنوان پنجمین مقاله این شماره از فصلنامه محفل می‌باشد که به قلم «محبوبه‌سادات مقدسی» از طلاب مدرسه علمیه حضرت فاطمةالزهرا(س) و دارنده رتبه دوم جشنواره استانی علامه حلی(ره) به رشته تحریر درآمده است.

در بخش دیگری از این فصلنامه، مقاله‌ای با عنوان "حکم اخذ اجرت بر واجبات" توسط «صادق دلداده»، طلبه مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع) شهر ری ارائه شده که نگارنده در این نوشتار با طرح این سؤال که «آیا جایز است در قبال معارف و احکامی که به جاهل آموخته می‌شود، اجرتی دریافت شود؟» به بررسی جواز یا عدم جواز ارتزاق از بیت‌المال از این طریق پرداخته است.

"بررسی و مقایسه توحید ذاتی در قرآن و عهدین" نیز عنوان یکی دیگر از مقالات فصلنامه علمی ـ اطلاع‌رسانی محفل می‌باشد که نگارنده در آن با ارائه آیاتی از قرآن کریم به بیان ادله این کتاب آسمانی جهت اثبات وجود خدا همّت گمارده و سپس به بیان بحث تطبیقی راجع به توحید ذاتی در قرآن کریم و عهدین پرداخته است که نویسنده این مقاله نیز «حمیده‌سادات کمیزی» از مدرسه علمیه کوثر (خواهران) و دارنده رتبه دوم جشنواره استانی علامه حلی(ره) می‌باشد.

مقاله "تحلیل جواز تقدیم التمییز علی عامله و عدمه" اثر «محمد محمدی» از طلاب مدرسه علمیه مرحوم آیت‌لله مجتهدی(ره) و برگزیده رتبه دوم جشنواره استانی علامه حلی(ره) تهران است که به زبان عربی نگاشته شده و مسأله مقدم شدن عامل تمییز بر خود تمییز که از مسائل مطرح شده در ادبیات عرب می‌باشد را بررسی نموده است.

همچنین "اندیشه تفکیک یا روشی در فهم دین" عنوان مقاله‌ای است که در بخش معرفی مقاله به آن پرداخته شده است. نگارنده این مقاله طلبه پژوهشگر «محمد کریمی» از مدرسه علمیه مرحوم آیت‌الله مجتهدی(ره) است و مقاله ایشان رتبه اول دومین جشنواره استانی علامه حلی(ره) تهران را کسب نموده است.

در بخش معرفی پایان‌نامه، می‌توان از اثر «الهام نصرتی» از طلاب مدرسه علمیه الغدیر نام برد که با عنوان "عوامل مؤثر بر شکل‌گیری وضعیت اجتماعی و فردی سکولار" به طبع رسیده است و حائز رتبه اول جشنواره استانی علامه حلی(ره) تهران نیز می‌باشد.

همچنین حجت‌الاسلام «مهدی بازدار» از طلاب مدرسه علمیه الامام القائم(عج) نویسنده اثر "دهان روح" می‌باشد که به عنوان اثر برتر در بخش معرفی کتاب قرار گرفته است.

شایان ذکر است چهارمین فصلنامه علمی ـ اطلاع‌رسانی محفل در 84 صحفه و تیراژ 2000 نسخه منتشر شده و گستره توزیعی آن در سطح حوزه علمیه استان تهران می‌باشد.

ضمناً علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه فصلنامه محفل و کسب اطلاعات بیشتر به نشانی تهران، خیابان پیروزی، خیابان دوم نیروی هوائی، فرعی 2/31، پلاک 25، ساختمان مدیریت حوزه علمیه استان تهران مراجعه و یا با شماره تلفن 77488900 داخلی 408 تماس حاصل نمایند.

 نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1391/04/20 4:3
0
5
سلام. نشر آثار برگزیده در ترسیم افق موفقیت به دیگر طلاب کمک می کند. وانگهی نشر همه آثار برگزیده موجب تشویق نویسنده و پویایی دانش می شود. با تشکر از زحمات شما (کمال)
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

پیوندها