.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 37255890-025 داخلی 595 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
پنج شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٩
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 561
 کل بازدید : 2882212
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اخبار > پنجمین جشنواره علامه حلی استان اصفهان پایان یافت


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ٣٥٩٩٦٥               تاريخ درج خبر : شنبه ٢٢ فروردين ١٣٩٤                ساعت درج خبر : ١٢:٣٦

 

 

 پنجمین جشنواره علامه حلی استان اصفهان پایان یافت

 


 پنجمین جشنواره استانی علامه حلی(ره) در اصفهان با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.


 

به گزارش روابط عمومی جشنواره علامه حلی(ره)، پنجمین جشنواره استانی علامه حلی(ره) استان اصفهان روز پنج‌شنبه 20 فروردین‌ماه با معرفی 15 اثر به عنوان آثار برگزیده و 30 اثر به عنوان آثار شایسته تقدیر به کار خود پایان داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی عماد، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه سراسر کشور، در سخنانی در این مراسم با اشاره به روایتی از معصوم پیرامون علم‌آموزی گفت: در روایتی از امام معصوم آمده که علم بیاموزید که یادگیری آن حسنه و بررسی پیرامون آن تسبیح و مباحثه در آن جهاد است.

وی با اعتقاد بر این که جریان علم نیازمند رهبر بوده و اساسا علم، یک جریان راهبردی‌پذیر است، خاطرنشان کرد: نظام علمی ما دارای اصول و پیمانه‌های شناخته شده است که این اصول به کارگری در علم می‌انجامد و آنچه به عنوان حسنه از زبان امیرمؤمنان معرفی شده ناظر به اقتضائات و امکانات ترسیم شده است که باید مدیریت دانش در نهادهای علمی در حوزه و سایر نهادها به این سیاست‌های کلان اهتمام بورزند.

در بخش دیگری از این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر حصاری، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور، در سخنانی با تأکید بر این که امکان اسلامی کردن تمام علوم وجود ندارد، گفت: بجای اینکه بخواهیم علوم انسانی را اسلامی کنیم، باید دست به تولید علم با منطق و چارچوب ایدوئولوژیک خودمان بزنیم و تنها جایی که امکان چنین کاری را دارد حوزه‌های علمیه است و در این مسیر، چشم امید ما به تمام طلاب جوانی است که پیشینه تاریخی را به عنوان سرمایه پیش روی خود دارند.

دیگر سخنران این مراسم، حجت‌الاسلام والمسمین جواد محدثی، نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های علمیه، در سخنانی اظهار داشت: قلم و نگارش از جمله ابزارهای بسیار تأثیرگذار در جامعه است و باید دقت کنیم که علی‌رغم پیشرفت‌های نوین اجتماع در زمینه نگارش از اهمیت کار قلم غافل نباشیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود به جنبه‌های مختلف مورد لزوم برای امر نویسندگی اشاره کرد و ادامه داد: برای نویسنده شدن فرد باید اوصاف اولیه‌ای دارا باشد که اخلاق تألیف و نگارش از مهم‌ترین این موارد است که به جنبه‌های مهارتی و انسانی نویسنده مربوط می‌شود.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام ابوذر دهقانی، دبیر پنجمین جشنواره استانی علامه حلی(ره) اصفهان، گزارشی از روند ارزیابی آثار دریافتی در این دوره ارائه کرد و گفت: یکی از اهداف جشنواره پنجم استانی، ارتقای کیفی طلاب جوان از طریق برگزاری کارگاه‌های پژوهشی است که در این دوره کارگاه‌های متعدد پژوهشی و علمی پژوهشی در حوزه‌های خواهران و برادران برگزار شد.

وی افزود: امسال حوزه علمیه استان اصفهان موفق به برگزاری جشنواره مدرسه‌ای علامه حلی در 5 مدرسه علمیه برادارن و 5 مدرسه علمیه شاخص خواهران شد که نفرات برتر آن در همان مدرسه مورد تقدیر قرار گرفتند.

گفتنی است در پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان، از مجموع 1437 اثر دریافتی، 635 اثر توسط طلاب برادر و 802 اثر توسط طلاب خواهر ارسال شده بود که پس از ارزیابی این آثار، شش اثر از طلاب برادر و 9 اثر از طلاب خواهر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شد. همچنین شش اثر طلاب برادر 24 اثر طلاب خواهر نیز به عنوان شایسته‌تقدیر معرفی شد.                                   مروری بر اظهارات سخنرانان مراسم پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان


اظهارات حجت‌الاسلام والمسلمین عماد:
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه سراسر کشور در اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان با اشاره به روایتی از معصوم پیرامون علم‌آموزی گفت: در روایتی از امام معصوم آمده که علم بیاموزید که یادگیری آن حسنه و بررسی پیرامون آن تسبیح و مباحثه در آن جهاد است.

وی آموزش و دانش را هم‌خانواده حسنه دانست و تصریح کرد: بحث و مباحثه علمی تسبیح و جست‌وجوی در آن جهاد است و بالاترین ذکری که از آدمی سر می‌زند در رکوع و سجود و تسبیح ذات حق بوده که بحث و محاجه علمی روشمند نیز چنین کاری را به ارمغان می‌آورد.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه سراسر کشور با اعتقاد بر این که جریان علم نیازمند رهبر بوده و اساسا علم، یک جریان راهبردی‌پذیر است، خاطرنشان کرد: نظام علمی ما دارای اصول و پیمانه‌های شناخته شده است که این اصول به کارگری در علم می‌انجامد و آنچه به عنوان حسنه از زبان امیرمؤمنان معرفی شده ناظر به اقتضائات و امکانات ترسیم شده است که باید مدیریت دانش در نهادهای علمی در حوزه و سایر نهادها به این سیاست‌های کلان اهتمام بورزند.

وی بیان کرد: باید تکلیفی که به عهده می‌آید را شناسایی کرده و با هم‌گرایی نظام‌مند آنها را به نقشه ‌های اجرایی تبدیل کرده و فاصله‌ها را کوتاه کنیم.اظهارات حجت‌الاسلام والمسلمین حصاری:
معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران کشور در اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان با تبریک سالروز میلاد حضرت زهرا(س) گفت: برای شناخت حضرت زهرا(س) به 3 شناخت نیاز است که در مرتبه نخست با توجه به این که سر الهی در وجود این حضرت به ودیعه نهاده شده بنابراین یک ضلع از شناخت آن حضرت به خداشناسی برمی‌گردد.

وی با بیان این که وجود حضرت زهرا(س) کوثر پیامبر است، تصریح کرد: خداوند در ازای شأن و شخصیت والاترین بنده خودش یعنی پیامبر اکرم(ص)، وجود حضرت زهرا(س) را به ایشان عنایت کرده و باید تمام پاداش‌های کارهای خیر را شمرده و برآورد کرد تا مشخص شود پاداش و کوثر پیامبر باید از چه عظمتی برخوردار باشد بنابراین وجه دوم شناخت بانوی دو عالم به شناخت پیامبر اکرم در اوج قله عبودیت برمی‌گردد.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه خواهران کشور افزود: شناخت سوم به شناخت شخصیت بی‌بدیل امیرمؤمنان به عنوان تنها شخصی که شایستگی همسری حضرت زهرا(س) را داشته برمی‌گردد و به این 3 شناخت برای رسیدن به شخصیت‌شناسی حضرت زهرا(س) نیازمند هستیم.

وی با اعتقاد بر این که مادامی که در تمام عرصه‌های تمدنی علم و معرفت دینی تولید نکردیم پی‌ریزی تمدن اسلامی امکان‌پذیر نخواهد بود، خاطرنشان کرد: تا زمانی در تمام عرصه‌های تمدنی علم و معرفت دینی تولید نکردیم ناگزیر از زیست در زمین ایدئولوژیک دیگران هستیم و اکنون بزرگترین نیاز ما در جامعه اسلامی تولید علم دینی در تمام عرصه‌های معرفتی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حصاری با تأکید بر این که امکان اسلامی کردن تمام علوم وجود ندارد، ادامه داد: این که علوم انسانی را به علوم اسلامی زده یا بخواهیم آنها را اسلامی کنیم وقت تلف کردن است و باید به جای آن دست به تولید علم با منطق و چارچوب ایدوئولوژیک خودمان بزنیم و تنها جایی که امکان چنین کاری را دارد حوزه‌های علمیه است.

وی بیان کرد: چشم امید ما به تمام طلاب جوانی است که پیشینه تاریخی را به عنوان سرمایه پیش روی خود دارند.اظهارات حجت‌الاسلام والمسلمین محدثی:
حجت‌الاسلام والمسلمین جواد محدثی در اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان اظهار داشت: قلم و نگارش از جمله ابزارهای بسیار تأثیرگذار در جامعه است و باید دقت کنیم که علی‌رغم پیشرفت‌های نوین اجتماع در زمینه نگارش از اهمیت کار قلم غافل نباشیم.

وی در ادامه صحبت‌های خود به جنبه‌های مختلف مورد لزوم برای امر نویسندگی اشاره کرد و ادامه داد: برای نویسنده شدن فرد باید اوصاف اولیه‌ای دارا باشد که اخلاق تألیف و نگارش از مهم‌ترین این موارد است که به جنبه‌های مهارتی و انسانی نویسنده مربوط می‌شود.

نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های علمیه اعتقاد به نگارش و نویسندگی را از جمله اصول اولیه برای نویسندگی دانست و بیان داشت: اعتماد به نفس و ایمان به توانایی در عرصه نویسندگی، جرأت و جسارت در نگارش و عدم واهمه، نداشتن غرور برای آموزش نویسندگی و قانع نشدن به حد وسط و تحصیل علم به دلیل خودبرتر بینی از جمله دیگر ویژگی‌های لازم برای فردی است که می‌خواهد به نویسندگی اقدام کند.

وی اضافه کرد: مداومت، تمرین، ممارست و پشتکار در عرصه آموزش قلمی، شناخت اولویت‌ها، ضرورت‌ها و نیازهای جامعه، غنا و پرمحتوایی آثار و اهمیت به کیفیت به جای کمیت از دیگر اوصاف اولیه برای نویسندگی است.

حجت‌الاسلام محدثی با اشاره به اینکه اخلاق نویسندگی دارای بایدها و نبایدهای مختلفی است، ابراز داشت: کمال‌جویی نویسنده و دنباله‌روی رشد و تکامل بودن، تواضع علمی و آموختن نکات لازم از همه افراد، سخاوت علمی و ارائه علوم خود به دیگران، داشتن روحیه نیروپروری و ارائه علم خود به دیگران، الگوگیری از نویسندگان با خواندن آثار متقن و شیوای نویسندگان برجسته و موفق از جمله فضائل لازم برای یک نویسنده است.

وی اضافه کرد: داشتن روحیه تکمیل، هک و افزودن و کاستن برای پیراستگی اثر از عیوب نگارشی، نقدپذیری، تجربه‌آموزی تجربه اندوزی و تجربه‌انگاری، یادداشت‌برداری از مسموعات، محفوظات، خاطرات و نکته‌های ذهنی، عفت قلم، ادب، رعایت خط قرمزهای اخلاقی، روحیه نقد مؤدبانه و دقت در نقل‌قول‌ها، رعایت دقت در حقوق دیگران و رعایت کپی رایت و صداقت در تاریخ‌نویسی از دیگر فضائلی است که نویسندگان باید خود را به این صفت آراسته کنند.

نویسنده و پژوهشگر حوزه‌های علمیه درباره رذائل امر نویسندگی نیز ابراز داشت: شهرت‌طلبی و نام‌جویی، حسادت به رشد علمی دیگران در زمینه نویسندگی، خودشیفتگی و سرقت ادبی از جمله صفات ناپسندی است که نویسندگان باید از آن اجتناب کنند.گزارش دبیر پنجمین جشنواره استانی علامه حلی در اصفهان:
حجت‌الاسلام والمسلمین ابوذر دهقانی در اختتامیه پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان اظهار کرد: جشنواره استانی علامه حلی اصفهان کار خود را از ماه رمضان سال گذشته با تشکیل شورای سیاست‌گذاری آغاز کرد.

وی بیان کرد: هدف‌گذاری پنجمین جشنواره استانی علامه حلی در دو سرفصل تعیین شد که، سرفصل نخست آن ارتقا کیفی در رابطه با آثار طلاب جوان به جشنواره از طریق ارائه مشاوره و برگزاری کارگاه‌های آموزشی است و در این رابطه، امسال کارگاه‌های متعدد پژوهشی و علمی پژوهشی در حوزه‌های خواهران و برادران استان برگزار شد.

دبیر پنجمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان تصریح کرد: سرفصل دوم هدف‌گذاری آن است که امسال برای نخستین‌بار جشنواره علامه حلی(ره) را در سطح مدارس علمیه اجرا کنیم، چرا که معتقدیم بسیار بهتر می‌توانیم در مدارس علمیه شور آفرینی کنیم.

وی افزود: با نظر دبیرخانه کشوری همایش علامه حلی(ره) برای نخستین‌بار در کشور این جشنواره را در سطح مدارس اجرا و استان اصفهان برای نخستین‌بار در کشور رقابت مدرسه‌ای را در 5 مدرسه علمیه برادارن و 5 مدرسه علمیه شاخص خواهران برگزار کرد.

دبیر جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان با بیان این که 1437 اثر به دبیرخانه جشنوراه در این دوره ارسال شده تصریح کرد: در بخش خواهران 802 اثر و 630 اثر نیز در بخش برادران به دبیرخانه جشنواره استانی علامه حلی(ره) اصفهان ارسال شده است.

وی با تأکید بر این که در جشنواره علامه حلی(ره) رتبه‌‌دهی آثار تابع ضوابط خاص جشنواره است، خاطرنشان کرد: آثار رسیده به جشنواره تا 100 نمره‌دهی می‌شود که هیچ اثری از استان اصفهان به نمره مورد قبول برای احراز رتبه نخست نرسیده و آثار رسیده به جشنواره تنها حائز رتبه‌های دوم و سوم شدند که این مسأله نشان از سطح بالای جشنواره علامه حلی دارد.

حجت‌الاسلام دهقانی با بیان این که دبیرخانه جشنواره آماده همکاری و حمایت برای چاپ آثار است، افزود: هدف جشنواره، جذب و بررسی آثار برگزیده است که می‌توان از نتایج کیفی و کمی آثار در حوزه‌های خواهران و برادران بهره جسته و برای آن برنامه‌ریزی کرد.

 نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

جشنواره‌های استانی
پیوندها