.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 37255890-025 داخلی 595 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
پنج شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٩
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 706
 کل بازدید : 2882357
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
اخبار > در هفتمین جشنواره علامه حلی شاهد رشد کمی و کیفی آثار هستیم


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ٣٦١٥٥٢               تاريخ درج خبر : چهارشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٤                ساعت درج خبر : ١٦:٤٧

 

 

رئیس شورای سیاستگذاری در نشست خبری جشنواره:

 در هفتمین جشنواره علامه حلی شاهد رشد کمی و کیفی آثار هستیم

 


 نشست خبری هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) با حضور رئیس شورای سیاستگذاری و دبیر جشنواره علامه حلی در محل معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه برگزار شد.


 

به گزارش روابط عمومي جشنواره علامه حلي(ره) به نقل از خبرگزاری ابنا، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید علی عماد»، رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی(ره)، صبح امروز ـ 30 اردیبهشت‌ماه ـ در نشست خبری هفتمین جشنواره علامه حلی گفت: ما در جشنواره‌های مختلف شاهد رشد در کمیت و کیفیت بودیم و این نرخ رشد در دوره اخیر به مراتب از دوره‌های قبل است.

وی افزود: در دوره نخست مجموعاً 2249 اثر به دبیرخانه جشنواره علامه حلی واصل شد، در دوره ششم مجموعه آثار 8450 اثر بود ولی در دوره هفتم 11870 اثر به جشنواره استانی و ملی علامه حلی رسیده است و این امر یعنی 40 درصد رشد در ارائه آثار را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه اظهار داشت: تفاوت نزدیک چهار هزار اثر جدید، یعنی به این تعداد افراد به فعالان جشنواره اضافه شده‌اند و این نشانه تحول در امر پژوهش است و نرخ رشد امیدوار کننده است و این نرخ رشد در حوزه‌های خواهران و برادران نزدیک به هم بوده است.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های این دوره جشنواره علامه حلی را ارتقاء شاخص‌های کیفی کار بیان کرد و ادامه داد: شورای علمی، مرجع نهایی شناخت علمی و اعتباربخشی و تأیید آثار است. آثار در ده گروه علمی رسیدگی می‌شود و جمعی از آثار برای نامزدی به عنوان برگزیده و شایسته تقدیر به شورای علمی معرفی می‌شوند و شورای علمی، فرایند ارزیابی علمی و داوری علمی را کنترل می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین عماد خاطرنشان کرد: شورای علمی پنج جلسه متوالی تشکیل داد و یک رشد کیفی را در آثار مشاهده می‌کنیم. موضوعات منتقح است، به وضعیت استاندارد نزدیک می‌شود و آثار از روشمندی خوبی برخوردار شده است. اتقان کارها قابل تحسین است و نسبت به بهره‌گیری از منابع متقن و اصیل وضعیت بهتر شده است.

وی تأکید کرد: اهتمام جدی‌تر مدیریت‌های آموزش‌های استانی به امر پژوهش، فرهنگ شدن نسبی فعالیت‌های پژوهشی، افزایش سطح دانش مشاوران و فعالان امر پژوهش و افزایش نشریات در بین طلبه‌ها از عوامل رشد کیفی و کمی آثار واصله به دبیرخانه جشنواره علامه حلی است.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی با بیان اینکه موضوعات به روز و پژوهش‌های نظری و بنیادی خوبی به جشنواره واصل شده است، افزود: در رشد پژوهش‌های کاربردی، وضع بهتر شده و پژوهش‌های کاربردی در حوزه‌های علوم انسانی و دینی رشد خوبی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: 9 دبیرخانه استانی همکاری کردند که جشنواره‌های استانی برگزار کنند و تحولی در حوزه آموزشی و پژوهشی استان‌ها ایجاد شده است.

در ادامه این نشست خبری حجت‌الاسلام والمسلمین «جواد اسماعیل‌نیا»، دبیر جشنواره علامه حلی اظهار داشت: جشنواره علامه حلی ویژه طلاب زیر 31 سال اعم از خواهر و برادر است و هدف، تشویق طلاب به تحقیق، پژوهش و نویسندگی است و در چندین دوره برگزاری این جشنواره به اهداف خود رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه موضووع ویژه این دوره جشنواره، سبک زندگی اسلامی است، ادامه داد: آثار ارائه شده به جشنوراه علامه حلی، کتاب، پایان‌نامه، تحقیق پایانی سطح دو و مقاله است و آثار واصله در ده گروه تقسیم‌بندی می‌شوند و در زمینه فراوانی برگزیدگان و شایستگان تقدیر، گروه فلسفه منطق و کلام در رتبه اول هستند، رتبه دوم گروه فقه و حقوق اسلامی و رتبه سوم متعلق به گروه تفسیر و علوم قرآنی است و کمترین گروه نیز گروه ادبیات است.

دبیر جشنواره علامه حلی عنوان کرد: از مجموع 11870 اثر، 24 اثر به عنوان برگزیده انتخاب شده است که از این تعداد 5 اثر از طلاب خواهر و 19 اثر از طلاب برادر هستند. 16 شایسته تقدیر داریم و 37 نفر قابل تحسین معرفی و تقدیر خواهند شد.

وی در مورد جشنواره‌های استانی گفت: برای مشارکت طلاب استان‌ها و برخورداری از عدالت و فراهم کردن فرصت برای امتیازآوری، شورای سیاست‌گذاری تصمیم به توسعه جشنواره استانی گرفت و در برخی از استان‌ها رشد 50 درصدی آثار را داشتیم. در استان‌ها از نظر فراوانی آثار به ترتیب استان‌های خراسان، تهران، اصفهان، قم، کرمان و فارس هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل‌نیا در مورد روند ارزیابی آثار گفت: از تعداد آثار واصله به دبیرخانه مرکزی جشنواره، 2 درصد فاقد شرایط اولیه بودند، 51 درصد در ارزیابی اجمالی رد شدند و 46 درصد به ارزیابی تفصیلی راه یافتند و مرجع نهایی تصمیم‌گیری شورای علمی جشنواره است و در این شورای علمی، آمار قطعی اعلام شد.

وی ادامه داد: 9060 اثر در قالب مقاله به دبیرخانه ارسال شده است و در مرحله بعد تحقیق پایانی، در مرحله بعد کتاب و در نهایت پایان‌نامه‌ها است.

دبیر جشنواره علامه حلی خاطرنشان کرد: فراخوان جشنواره هشتم با پایان این جشنواره اعلام خواهد شد. و در سال آینده، استان‌های سمنان و قزوین به مجموعه جشنواره‌های استانی اضافه خواهند شد و 11 جشنواره استانی خواهیم داشت.


پرسش و پاسخ

حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی عماد در پاسخ به سؤالی در مورد کیفیت و رشد آثار فلسفی و کلامی آثار گفت: در حوزه مباحث عقلی بیشترین آثار شایسته تقدیر داریم و حوزه علوم عقلی، آثار قابل‌توجهی دارند و در کتاب سال حوزه هم همین‌طور است و انجمن‌های علمی و عرصه‌های آموزشی تخصصی که مرتبط با کلام و منطق شکل می‌گیرد نشان‌دهنده رشد و بهبود وضعیت در این امر است.

وی در مورد وضعیت علوم میان‌رشته‌ای اظهار داشت: در مباحث میان‌رشته‌ای کشور ما هنوز به وضع مطلوب نرسیده است مخصوصا در جایی که مباحث بومی و علوم انسانی مرتبط هستند و در علوم میان‌رشته‌ای، استاد کم داریم.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی در پاسخ به این سؤال که سخنران اصلی جشنواره چه کسی خواهد بود و آیا از برگزیدگان و شایستگان تقدیر، حمایت خواهد شد و امتیازاتی خواهند داشت، گفت: سخنران اصلی جشنواره، آیت‌الله حسینی بوشهری است و واحدهای آموزشی و پژوهشی حوزه از برگزیدگان و شایستگان تقدیر حمایت خواهند کرد و آنها جزء استعدادهای برتر حوزه‌های علمیه خواهند شد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در جشنواره علامه حلی مجموعه‌ای وجود دارد که آثار را از حیث اصالت اعتبارسنجی کند، گفت: در جشنواره علامه حلی رعایت امانت و پرهیز از انتحال علمی وجود دارد. احراز مالکیت فکری اثر، به دقت بررسی می‌شود مخصوصا آثاری که نامزد برگزیده و شایسته تقدیر می‌شوند. اساتید و محققان ذی‌ربط آثار را بررسی می‌کنند، آثار از طریق نرم‌افزار کنترل می‌شود و گفتگوی علمی بدون مقدمه و پیش‌بینی نشده بین ارزیابان و صاحب اثر صورت می‌گیرد تا ثابت شود که کار به وسیله وی تولید شده است.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه ادامه داد: یکی از مصوبات شورای حوزه این بود که 5 نمره در نیمسال اول به امر پژوهش اختصاص داده شود و این قانون از نیمسال اول به دوم سرایت کرد و آئین‌نامه‌ای نوشته شد. در پایه‌های سوم به بالا در یکی از مواد اصلی تمام 5 نمره به عرصه پژوهش اختصاص پیدا می‌کند و این می‌تواند در آموزش پژوهش‌محور مؤثر بوده و در تمرین پژوهش کمک می‌کند. و در این امر مرجع تصمیم‌گیری شورای مدرسه و استاد است که در کدام درس پژوهش صورت بگیرد.

وی در پایان در مورد ملاک‌های برگزاری جشنواره در استان‌ها گفت: در استان‌های ما در دوره قبلی باید حداقل صد شرکت کننده اثر پذیرفته شده داشته باشد، ظرفیت اجرایی و عملیاتی جشنواره را داشته باشند و اساتید و ارزیابانی که بتواند کار را راهبردی کند.

خاطرنشان می‌شود هفتمین جشنواره علامه حلی(ره)، صبح فردا ـ پنج‌شنبه، 31 اردیبهشت‌ماه ـ با سخنرانی آیت‌الله بوشهری مدیر حوزه‌های علمیه کشور در مرکز همایش‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می‌شود.

 نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

جشنواره‌های استانی
پیوندها