.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 5-32135594 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
پنج شنبه ٢٦ فروردين ١٤٠٠
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 750
 کل بازدید : 3479439
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
اخبار > نشست خبری دهمین دوره جشنواره برگزار شد


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ٤٠٦٠٦٥               تاريخ درج خبر : چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧                ساعت درج خبر : ١٤:٠٧

 

 

با حضور رئیس شورای سیاستگذاری و دبیر جشنواره

 نشست خبری دهمین دوره جشنواره برگزار شد

 


 نشست خبری دهمین جشنواره علامه حلی(ره) پیش از ظهر امروز چهارشنبه ـ پانزدهم اسفند ماه ـ در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد.


 

به گزارش روابط عمومی جشنواره علامه حلی(ره)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسین میرمعزی، معاون پژوهش حوزه‌های علمیه و رییس شورای سیاستگذاری جشنواره علامه حلی(ره) ظهر روز چهارشنبه 15 اسفند در نشست خبری دهمین دوره جشنواره که در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، ضمن تبریک قرار گرفتن در آستانه ماه مبارک رجب و میلاد امام محمد باقر(ع) به برگزاری اختتامیه دهمین دوره جشنواره اشاره و اظهار کرد: اختتامیه این جشنواره پنج‌شنبه در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره علامه حلی(ره) میدان رقابتی برای هزاران طلبه در سطوح مختلف است، تصریح کرد: این جشنواره حاصل تلاش یک‌سال معاونت پژوهش است که نشان از فعالیت‌های مؤثر حوزه در امر پژوهش است.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه با بیان اینکه جشنواره علامه حلی(ره) دهمین دوره خود را را با موفقیت پشت سر گذاشت و اکنون برای دوره یازدهم آماده می‌شود، عنوان کرد: جشنواره علامه حلی(ره) تابلوی نتایج فعالیت‌هایی است که معاونت پژوهش در راستای ارتقا سطح علمی طلاب انجام می‌دهد.

وی تأکید کرد: آنچه در این جشنواره رخ می‌دهد ظهور و بروز تلاش‌های معاونت پژوهش حوزه است که نشان از مستمر و مثمر بودن این فعالیت‌ها دارد و به همین دلیل هر سال شاهد رشد کیفی و کمی آثار ارسالی به این جشنواره هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمعزی همچنین از تدوین برنامه جامع پژوهش طلاب خبر داد و گفت: این برنامه که در معاونت پژوهش حوزه تصویب شده است در حال پشت سرگذاشتن مراحل اجرایی است.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه با بیان اینکه درگذشته نیز برنامه‌های پژوهشی در حوزه وجود داشت، بیان کرد: پیش از این پژوهش‌ها ناظر به کارهای پژوهشی یا تدوین موارد پژوهشی در سطح یک بود که تدوین برنامه جامع پژوهش طلاب موجب شد، برنامه‌های پژوهشی از انزوا خارج شود و از انحصار سطح یک خارج و در سایر سطوح نیز انجام شود.

وی به برنامه جدید دوره یازدهم جشنواره علامه حلی(ره) اشاره و تأکید کرد: در این برنامه به بحث جشنواره مدرسه‌ای به صورت ویژه توجه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمعزی با بیان اینکه در گذشته ارزیابی و معرفی از سوی مدارس صورت نمی‌گرفت، گفت: در دوره‌های پیشین مقالات توسط مدارس به مرکز استان ارسال می‌شد، اما در دوره یازدهم ارزیابی‌ها در خود مدارس صورت می‌گیرد و برترین‌های مدارس استان‌ها به دبیرخانه استان مربوط ارسال می‌شود و پس از اینکه ارزیابی آثار در دبیرخانه استانی نیز انجام شد، برترین‌های هر استان به مرکز ارسال می‌شود.

وی یکی از راه‌کارهای ارتقاء پژوهش طلاب را پرورش اساتید پژوهش‌گر دانست و بیان کرد: در صورتی که اساتید در زمینه پژوهش ارتقا یابند می‌شود نتایج مطلوب‌تری را در آثار طلاب مشاهده کرد.

معاون پژوهش حوزه‌های علمیه اضافه کرد: استاد راهنما هر چه در این زمینه قوی باشد بهتر می‌تواند در ارتقا طلاب تأثیر بگذارد.

وی با عنوان اینکه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های معاونت پژوهش در سال 1397 توجه به پرورش اساتید پژوهش‌گر بود، تصریح کرد: در این راستا شمار فراوانی از اساتید به صورت کارگاه‌های حضوری و مجازی آموزش‌های پژوهشی را طی کرده و وارد عرصه پژوهش شدند.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرمعزی با بیان این که نسبت به خود جشنواره دهم، مطالعات و آسیب‌شناسی داشته‌ایم، مطرح کرد: برخی از نتایج این مطالعات به دست ما رسیده و بر اساس آن تغییراتی را در جشنواره داده‌ایم، البته این مطالعه کامل نشده و تا پایان سال به نتیجه خواهد رسید که تحلیل ده دوره برگزاری جشنواره است.

در ادامه این نشست خبری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصالح مازنی، دبیر جشنواره علامه حلی(ره) در سخنانی اظهار داشت: این جشنواره از سال 1387 شروع به کار کرده‌ است و فردا، ۱۶ اسفند ماه اختتامیه دهمین دوره را برگزار خواهیم کرد و از برگزیدگان دهمین دوره تجلیل می‌شود.

وی افزود: مهم‌ترین هدف برگزاری جشنواره علامه حلی(ره) تقویت روحیه نشاط علمی و پژوهشی بین طلاب است و علاوه بر این باعث افزایش سطح رقابت بین طلبه‌ها می‌شود.

دبیر جشنوراه علامه حلی(ره) با اشاره به این‌که یکی دیگر از اهداف این بود که طلاب به سمت نیازهای واقعی جامعه گرایش پیدا کنند، اظهار کرد: این جشنواره در 10 رشته علمی «فقه و حقوق اسلامی»، «اصول فقه»، «تفسیر و علوم قرآنی»، «علوم حدیث و درایه»، «تاریخ اسلام»، «فلسفه و منطق»، «اخلاق و تربیت»، «کلام»، «ادبیات» و «علوم انسانی مرتبط با حوزه دین» برگزار می‌شود و قالب آثار به شکل «مقاله»، «کتاب»، «تحقیق پایانی» و «پایان‌نامه‌های سطح ۳» است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی ادامه داد: ساختار جشنواره به این شکل است که دو شورای سیاست‌گذاری و علمی داریم و یک دبیرخانه مستقل نیز در مدیریت ترویج پژوهش در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه مستقر است و کمیته‌های علمی در این دبیرخانه وجود دارند.

دبیر جشنواره علامه حلی(ره) بیان کرد: طلاب آثار خود را در سامانه جشنواره علامه حلی ارائه می‌دهند و این آثار ابتدا در دبیرخانه‌های استانی بررسی می‌شوند و در این مرحله، در ارزیابی اجمالی آثاری که کمتر از 75 امتیاز دریافت کنند اجازه ورود به مرحله بعد را ندارند و آثار راه‌یافته به مرحله ارزیابی تفصیلی اگر در نهایت امتیاز ۸۰ به بالا اخذ کنند به عنوان برگزیده معرفی خواهند شد.

وی افزود: در دهمین دوره جشنواره 21996 اثر به دبیرخانه‌های جشنواره ارسال شده است و از مجموع 105780 اثر رسیده به دبیرخانه در این ده سال، 61517 اثر از برادران و 44263 اثر برای خواهران طلبه بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی اظهار کرد: از مجموع آثار رسیده به دبیرخانه، 36 درصد به مرحله اصلی رقابت راه پیدا کردند، 12 درصد از این آثار به مرحله تفصیلی و ارزیابی دوم رسیدند و در نهایت از بین 42650 ارزیابی تفصیلی صورت‌گرفته، 741 اثر به عنوان آثار برتر ده دوره شناخته شدند.

وی با اشاره به این‌که در گروه‌های علمی جشنواره بیشترین آثار در رشته‌های اخلاق و تربیت بوده که 18 درصد آثار آن برای برادران و 40 درصد متعلق به خواهران بوده است، افزود: در بخش علوم حدیث رشد چشم‌گیری وجود نداشته و هم‌چنین در گروه علمی فقه و حقوق اسلامی تعداد آثار بخش خواهران کاهش و آثار برادران کاهش پیدا کرده‌ است.

دبیر جشنوراه با اشاره به این‌که بیشترین قالب آثار در حوزه مقاله بوده اما کم‌ترین برگزیدگان را در این قالب داریم، بیان کرد: در بخش کتاب شاهد افت عددی هستیم و در تحقیق‌های پایانی، آثار خواهران رو به رشد بوده است.

وی یادآور شد: در این ده دوره، آثار جشنواره به لحاظ کمی و کیفی رشد کرده و لذا دبیرخانه‌های استانی را تأسیس کردیم تا جشنواره به کل استان‌ها توسعه پیدا کند و به همین دلیل نیز شاهد افزایش تعداد آثار به 21996 هستیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی از راه‌اندازی مرحله مدرسه‌ای جشنواره خبر داد و گفت: سیاست تقویت مدارس علمیه و شبکه‌ای شدن ارزیابی‌ها منجر به راه‌اندازی مرحله مدرسه‌ای جشنواره در حوزه‌های علمیه برادران شد.

وی یادآوری کرد: آثار دهمین جشنواره علامه حلی حدود 22 هزار اثر است که 388 اثر از آن‌ها در جشنواره‌های استانی و 34 اثر نیز در مرحله کشوری برگزیده شدند که از این تعداد، 20 اثر متعلق به طلاب برادر و 14 اثر متعلق به طلاب خواهر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی گفت: تنها برگزیده اول جشنواره کشوری امسال از برادران طلبه است و از میان برگزیدگان رتبه دوم، چهار طلبه برادر و سه ‌طلبه خواهر و در بین برگزیدگان رتبه سوم، 15 طلبه برادر و 11 طلبه خواهر داریم.

وی افزود: در جشنواره دهم بخش ویژه‌ای با عنوان «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی»، «قرآن و علوم انسانی» و «الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت» وجود داشت، اما در یازدهمین دوره بخش‌های ویژه شامل «بیانیه گام دوم انقلاب»، «نقش حوزه در تحولات سیاسی ـ اجتماعی صد سال اخیر»، «چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران»، «سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی» و «آسیب‌های اجتماعی» خواهد بود.

 نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

پیوندها