.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 5-32135594 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 169
 کل بازدید : 3516991
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
اخبار > کنفرانس خبری یازدهمین جشنواره برگزار شد


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ٤١٥٠٣٦               تاريخ درج خبر : شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٩                ساعت درج خبر : ١٤:٢٠

 

 

 کنفرانس خبری یازدهمین جشنواره برگزار شد

 


 کنفرانس خبری یازدهمین جشنواره علامه حلی پیش از ظهر امروز (شنبه 29 شهریور 1399) در سالن آیت‌الله حائری مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد.


 

به گزارش روابط عمومی جشنواره علامه حلی(ره)، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر «محمدصالح مازنی»، دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی در این کنفرانس خبری اظهار داشت: جشنواره علامه حلی(ره) جشنواره‌ای پژوهشی برای طلاب جوانِ خواهر و برادرِ زیر 31 سال است. این جشنواره از سال 1387 شروع به کارکرده و ان‌شاءالله در 31 شهریورماه شاهد برگزاری اختتامیه یازدهمین دوره آن هستیم.

وی تقویت نشاط علمی و گسترش روحیه تحقیق و پژوهش در بین طلاب، شناسایی نخبگان و استعدادهای علمی برتر، تقویت فرهنگ پژوهش، افزایش سطح مشارکت و رقابت طلاب در عرصه‌های علمی، زمینه‌سازی وهدایت طلاب به سمت گرایش‌های تخصصی علوم حوزوی، جهت‌دهی فعالیت‌های پژوهشی طلاب به سمت نیازهای پژوهشی حوزه و نظام اسلامی، کمک به کاربردی کردن پژوهش از طریق شناسایی مسائل و نیازهای حوزه، جامعه و نظام اسلامی اهداف جشنواره علامه حلی است که توسط معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه راه‌اندازی شده است.

دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی در تشریح آثار ارائه شده به جشنواره یازدهم عنوان کرد: 13991 طلبه جوان سراسر کشور در جشنواره شرکت کردند و 17780 اثر در قالب کتاب، مقاله، تحقیق پایانی و پایان‌نامه به دبیرخانه ارائه شد.

وی درباره درصد آثار ارائه شده در جشنواره یازدهم به تفکیک جنسیت گفت: برادران 10875 مقاله و خواهران 4128 مقاله ارائه داده‌اند. 103 کتاب توسط برادران و 4 کتاب توسط خواهران تألیف یا ترجمه شد. خواهران 1912 تحقیق‌پایانی و برادران 278 تحقیق‌پایانی تولید کرده‌اند. در تدوین پایان‌نامه سهم خواهران 396 و سهم برادران 84 پایان‌نامه بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مازنی همچنین درباره آثار ارائه شده در دوره یازدهم بر اساس سطح ارزیابی اظهار داشت: در سطح یک (پایه 1 تا 3 برادران و سال 1 تا 3 دوره عمومی خواهران) 4721 اثر (شامل 3346 اثر از برادران و 1375 اثر از خواهران)؛ سطح 2 ارزیابی (پایه 4 تا 6 برادران و 2 سالِ پایانی سطح 2 و سال اول سطح 3 خواهران) 9007 اثر (شامل 5074 اثر از برادران و 3933 اثر از خواهران)؛ سطح سه (پایه 7 تا 9 برادران و دو سال پایانی سطح 3 خواهران) 2889 اثر (شامل 2024 اثر از برادران و 865 اثر خواهران) و سطح چهار (پایه 10 به بالای برادران و طلاب خواهر، با مدرک دانشگاهی) 1163 اثر (شامل 896 اثر از برادران و 267 اثر از خواهران) بوده است.

دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی میزان مشارکت طلاب در بخش عمومی را 16425 اثر 10622 اثر از برادران و 5803 اثر از خواهران معرفی کرد و درباره میزان مشارکت طلاب در شش موضوع بخش ویژه جشنواره با 1355 اثر درباره موضوعات و تعداد آثار آنها اظهار داشت: نقش حوزه در تحولات سیاسی ـ اجتماعی صد سال اخیر 38 اثر (شامل 28 اثر از برادران و 10 اثر از خواهران)؛ چهل‌سالگی انقلاب اسلامی 152 اثر (شامل 81 اثر از برادران و 71 اثر از خواهران)؛ بیانیه گام دوم انقلاب 21 اثر (شامل 20 اثر از برادران و 1 اثر از خواهران)؛ منشور روحانیت حضرت امام خمینی(ره) 11 اثر (شامل 8 اثر از برادران و 3 اثر از خواهران)؛ سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی 575 اثر (شامل 243 اثر از برادران و 332 اثر از خواهران) و آسیب‌های اجتماعی 558 اثر (شامل 338 اثر از برادران و 220 اثر از خواهران).

وی درباره درصد پراکندگی آثار ارائه شده به دبیرخانه یازدهمین جشنواره علامه حلی در گروه‌های علمی عنوان کرد: درصد آثار دریافتی این دوره در گروه اخلاق و تربیت: 22.6 درصد؛ گروه علوم انسانی: 17 درصد؛ گروه کلام: 13.5 درصد؛ گروه فقه و حقوق اسلامی: 13 درصد؛ گروه اصول فقه: 8.6 درصد؛ گروه تفسیر و علوم قرآنی: 11.7 درصد؛ گروه ادبیات: 6 درصد؛ گروه تاریخ اسلام: 5 درصد؛ گروه فلسفه و منطق: 1.4 درصد و گروه علوم حدیث و درایه: 1.2 درصد بوده است.

مازنی همچنین افزود: حضور طلاب خارجی در جشنواره اگر چه در اولویت ما نیست اما هرساله تعدادی از فضلای غیر ایرانی نیز در این جشنواره شرکت می‌کنند که طلاب جوان کشور افغانستان با 12 اثر، پاکستان 9، هندوستان 7 و عراق و بنگلادش و مالی هر کدام با یک اثر در این رقابت شرکت کردند.

* گزارش برگزیدگان جشنواره یازدهم

وی در تشریح برگزیدگان جشنواره یازدهم عنوان کرد: آثار ارائه شده به جشنواره ابتدا در دبیرخانه‌های استانی مورد ارزیابی اجمالی و تفصیلی قرار گرفتند و ضمن تقدیر از آثار برتر در استانها، 450 اثر برگزیدۀ آنها به دبیرخانه کشوری ارسال شد. سال قبل آثار ثبت شده در دبیرخانه 387 بوده است؛ یعنی 63 نفر در دوره یازدهم بیشتر از دوره دهم بوده است. آثار رسیده به دبیرخانه کشوری، مجدداً مورد ارزیابی قرار گرفتند. این دوره نیز تصمیم دوره قبل شورای سیاست‌گذاری جشنواره برای تقویت و اعتباربخشی دبیرخانه‌های استانی، عملیاتی شد و میانگین نمره ارزیابان استانی به عنوان یک ارزیابی مقبول کشوری لحاظ گردید. در ارزیابی تفصیلی آثار این دوره، از همکاری بیش از 500 نفر صاحب‌نظر و اندیشمند حوزوی و دانشگاهی در تمامی دبیرخانه‌های استانی و کشوری بهره گرفتیم. محصول تلاش و دقت‌نظر علمی ایشان در ارزیابی آثار، به ضمیمه تأیید شورای علمی جشنواره، معرفی 52 اثر برتر بوده است.

دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی درباره سهم برگزیدگان رقابت کشوری از میان 450 اثر برگزیده جشنواره‌های استانی بر اساس قالبِ اثر اظهار داشت: از میان 450 اثر برگزیده، 10 پایان‌نامه؛ 14 تحقیق‌پایانی؛ 26 مقاله و 2 کتاب برگزیده شدند که گروه‌های «اخلاق و تربیت» با 12 اثر برگزیده بیشترین، و گروه‌ «تفسیر و علوم قران» با 2 اثر برگزیده کمترین سهم برگزیدگان را به خود اختصاص دادند و از میان آثار برگزیده تعداد 3 اثر نیز در بخش ویژه جشنواره حائز رتبه برگزیدگی شدند.

او درباره توزیع فراوانی برگزیدگان جشنواره کشوری از میان استان‌ها گفت: استان قم با 23 اثر برگزیده؛ استان تهران 5 اثر برگزیده؛ آذربایجان شرقی و غربی: هرکدام به طور جداگانه با 3 اثر برگزیده؛ استان‌های اصفهان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و یزد هرکدام با 2 اثر برگزیده و استان‌های اردبیل، البرز، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان هرکدام 1 اثر برگزیده در این دوره دارای منتخب بودند.

وی همچنین درصد آثار برگزیده به تفکیک جنسیت عنوان کرد: 27 اثر از برادران طلبه و 25 اثر از طلاب خواهر برگزیده شد در حالی که دور دهم 20 اثر از برادران و 14 اثر از طلاب خواهر بود. برگزیده رتبه اول در این دوره دو نفر هستند که یک نفر از برادران و از یک نفر از خواهران است. از برگزیدگان رتبه دوم 10 نفر آقا و 6 نفر خانم هستند و از برگزیدگان رتبه سوم 16 نفر آقا و 18 نفر از بانوان محترم هستند.

مازنی در گفت: مشارکت دانش‌پژوهان مراکز تخصصی حوزه نیز در این دوره، با 792 اثر قابل توجه است؛ در حالی که در دوره‌های سابق این مشارکت را نداشتیم.

* سیر تکاملی مدیریت ترویج پژوهش حوزه

وی درباره سیر تکاملی مدیریت ترویج پژوهش حوزه اظهار داشت: اگر بخواهیم سیر تکاملی مدیریت پژوهش را در ارتباط با واحدهای آموزشی و به تعبیر دیگر عملکرد معاونت پژوهش در جهت ارتقای فعالیت‌های پژوهشی طلاب را مرور کنیم می‌توانیم از 4 مرحله سخن بگوییم. مرحله نخست به چند سال اول راه‌اندازی معاونت پژوهش در مرکز مدیریت حوزه بر می‌گردد که با فعالیت‌هایی نظیر راه‌اندازی مجله خشت اول که بعدها با نام رهنامه پژوهش تغییر نام داد، اقدامات مقدماتی که بیشتر جنبه گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازانه داشت شروع شد. با تشکیل اداره کل توسعه فرهنگ پژوهش که اینک مدیریت ترویج پژوهش خوانده می‌شود گام مثبتی در دوره دوم برداشته شد که با راه‌اندازی جشنواره علامه حلی در سال 1386 و توسعه استانی جشنواره علامه حلی به حدود 5 استان و در سال 1394 با برنامه 5 نمره تحقیقات کلاسی طلاب سطح یک، برگزاری دوره‌های آموزش مهارتهای پژوهشی به معاونان پژوهش واحدهای آموزشی و راه‌اندازی کانون‌های علمی شتاب بیشتری به خود گرفت. در مرحله سوم یعنی دور نخست مدیریت حضرت آیت‌الله اعرافی با اصلاح فرایندها و بهبود روش‌ها، همۀ اسناد راهنما، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و قوانینی که در مراحل پیشین تولید شده بود ویراست جدیدی را تجربه کرده و گام سوم حرکت به سوی اهداف پژوهش حوزه شروع شد.

دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی افزود: در راستای آسیب ‏شناسی این جشنواره از سراسر کشور درخواست کردیم تحلیل آسیب‌شناسنانه از جشنواره در استان خود به ما ارائه دهند و برای تقویت جشنواره طرح پژوهشی راهکارهای عملیاتی توسعه و تحول در جشواره علامه حلی طراحی و اجرا شد. با تقویت جشنواره‌های استانی از 5 استان به 30 استان، شاهد جشنواره‌های استانی در سراسر کشور شدیم؛ و با توجه به سیاست مدرسه محوری، مرحله مدرسه‌ای جشنواره راه‌اندازی؛ و در راستای تقویت علمی طلاب جوان و تحقق شعار "هر طلبه یک پژوهشگر" پژوهش درسی یا همان برنامه 5نمره تحقیق کلاسی ویراست جدیدی را با همکاری معاونت آموزش تجربه کرد. از سوی دیگر برنامه آموزش مهارت‌های پژوهشی به طلاب در 64 ساعت طراحی و درس‌نامه‌های مرتبط با مهارت‌های یاد شده تدوین شد و تحقیق پایانی برای طلاب سطح یک طراحی گردید.

مدیر ترویج پژوهش حوزه‌های علمیه در ادامه گفت: با اصلاح سیاست‌ها، کانون‌های علمی از 60 عدد به بیش از 500 کانون در سراسر کشور رسیده است. ضمن اینکه علاوه بر تقویت برنامه پژوهش طلاب سطح یک، برای طلاب سطوح عالی نیز که درسابق تقریباً هیچ برنامه خاص و منسجمی نداشتند با شکل‌گیری بخش ترویج پژوهش سطوح عالی در معاونت پژوهش،برنامه جامع پژوهش طلاب سطوح عالی تدوین شد؛ و هم‌اینک بیش از 20 نفر از اساتید و صاحب‌نظران مشغول تدوین حدود10سرفصل مهارت‌های پژوهش برای طلاب سطوح عالی هستند.

مازنی تأکید کرد: تقویت دانش‌پژوهان مراکز تخصصی نیز در دستورکار ما قرار گرفت که با مشارکت معاونین پژوهش مراکز تخصصی برنامه پژوهش مراکز تخصصی تدوین شد که پس از طراحی سرفصل‌ها به سوی عملیاتی شدن آنها خواهیم رفت.راهبری طلاب دروس خارج به سوی تولید علم با تدوین دستورالعمل اختصاص 5 نمره تشویقی به مصاحبه درس خارج به خاطر مقاله علمی پژوهشی متخذ از دروس خارج؛ و نیز 4نمره به امتحان شفاهی به خاطر تقریرنویسی، طراحی شیوه‌نامه استاندارد تقریرنویسی، تدوین آیین‌نامه سامانه تقریرنویسی با مشارکت بخش فناوری مرکز، تدوین مقالاتی با هدف احیای سنت‌های پژوهشی، و برنامه ریزی برای استخراج سیره علمی پژوهشی علمای سلف؛ و نیز گام‌برداری به سوی توسعه دروس خارج به رشته‌های غیرفقهی از جمله کارهایی بود که در این دوره انجام شد.

وی درباره توجه به اساتید حوزه و تقویت پژوهشی آنان، گفت: در گام نخست ماده واحدۀ آموزش مهارت‌های پژوهشی به اساتید تدوین و به مرحله اجرا گذاشته شد. آیین‌نامه فعالیت‌های پژوهشی اساتید تهیه شد که با رفع موانع مالی عملیاتی می‌شود. آموزش مهارت‌های پژوهشی به اساتید؛ و شتاب گرفتن آن با راه‌اندازی بخش آموزش پژوهش به نحوی که در شرایط کرونای سال جاری با استفاده از ابزار فضای مجازی و نیز در برخی از استانها که وضعیت سفید را تجربه می‌کردند، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به صورت حضوری، در بیش 20 استان و بالغ بر 500 استاد آموزش داده شدند. این درحالی است که با اجرای طرح شناسایی، توجیه، تقویت و سازماندهی اساتید مهارت‌های پژوهشی سراسر کشور و تکمیل پازل آموزش مهارت‌های پژوهشی در سال جاری تقریباً همه استانها با استفاده از ظرفیت استانی به آموزش اساتید مبادرت ورزیدند؛ یعنی برای تدریس این اساتید مدرسی از قم اعزام نشد.

دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی در پایان گفت: در راستای تأمین نیروی انسانی پژوهش، طرح تدوین تربیت مربی پژوهش برای تدریس مهارت‌های پژوهشی تهیه و در مراحل کارشناسی برای تصویب قرار دارد و در مرحله چهارم تقویت و توسعه برنامه‌ها، شتاب دادن به برنامه‌های سطح یک، تقویت برنامه پژوهش درسی، تسری برنامه‌های تثبیت شده در برنامه‌ جدید آموزش به برنامه جاری آموزشی، تقویت کانون‌های علمی، انجام مطالعه برای راه‌اندازی مرکز پرورش استعدادهای پژوهشی طلاب جوان و عملیاتی سازی برنامه‌هایی نظیر برنامه پژوهش سطوح عالی و تقویت اساتید حوزه‌های علمیه در جهت تولید علم در دستور کار معاونت پژوهش حوزه‌های علمیه است.

 نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

پیوندها