.:: به پایگاه اینترنتی جشنواره علامه حلی(ره) خوش آمدید .:: تلفن روابط عمومی: 5-32135594 .::. ایمیل: helli.info2@gmail.com ::.
منو اصلی
پنج شنبه ٢٦ فروردين ١٤٠٠
اخبار
اوقات شرعی
ساعت
آمار بازدید
 بازدید امروز : 1025
 کل بازدید : 3479714
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
اخبار > با جشنواره علامه حلی(ره) می‌توانیم قوی شویم


نسخه چاپي                     ارسال به دوست

شماره خبر : ٤١٥٠٦١               تاريخ درج خبر : دوشنبه ٣١ شهريور ١٣٩٩                ساعت درج خبر : ١٥:١٨

 

 

دبیر جشنواره یازدهم:

 با جشنواره علامه حلی(ره) می‌توانیم قوی شویم

 


 متن کامل گزارش دبیر یازدهمین جشنواره علامه حلی(ره) به شرح زیر است:


 بسم الله الرحمن الرحیم

سرآغاز

سپاس بی‌کران خویش را بر آستان حضرت حق می‌نهیم و در روز ولادت فرزندی از تبار رسول اعظمش که شکافنده علم بود و دارنده حلم، موهبت برگزاری یازدهمین جشنواره علامه حلی(ره) در حضور اندیشه‌وران فرهیخته را پاس می‌داریم.

مروری بر یازده دوره جشنواره علامه حلی(ره)

- به فضل الهی و در سایه توجهات حضرت ولی عصر علیه‌السلام از اولین آیین پایانی جشنواره علامه حلی(ره) در سال 1387 تا امروز، شاهد برگزاری یازده مراسم اختتامیه این جشنواره هستیم.

- کمیت آثار این یازده دوره از گستره پژوهش میان طلاب جوان و گسترش ورود طلاب در تولید آثار علمی حکایت می‌کند.

- این نشانه امیدبخش، از شجرة طیبه‌ای خبر می‌دهد که شاخه‌ها و برگ‌های آن به دورترین نقاط مدارس علمیه در سراسر کشور رسیده و مؤلفه‌ای مؤثر برای اقتدار آینده حوزه‌های علمیه، نظام اسلامی و عموم مردم و در راستای شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی خواهد بود.

- از مهم‌ترین ضعف‌های آثار بازمانده در یازده دوره جشنواره می‌توان به: عدم سازماندهی و ترتیب منطقی مباحث، فقدان منابع معتبر، عدم نوآوری در تنظیم مطالب و ارائه محتوا و ضعف در تبیین و تحلیل مطالب یاد کرد.

- گروه «اخلاق و تربیت»، بیشترین اقبال در تألیف و ترجمه اثر را بین برادران و خواهران داشته و گروه «علوم حدیث و درایه» در آثار برادران و گروه «اصول فقه» در آثار خواهران، کمترین اقبال را داشته است.

- همواره گفته‌ایم و بر آن تأکید می‌ورزیم که: تقویت نشاط علمی و گسترش روحیه تحقیق و پژوهش در بین طلاب جوان خواهر و برادر زیر 31 سال و افزایش سطح مشارکت و رقابت آنان گامی بود که بدون مشارکت و همکاری همگان در سازمان پژوهش حوزه‌های علمیه کشور ناممکن و با دشواری‌های بسیاری همراه بود. با برنامه‌ریزی و ایجاد بسترهای لازم در مدیریت‌های استانی حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، هم‌اکنون دبیرخانه استانی این جشنواره در همه استان‌های کشور و برخی از مناطق ویژه دایر شده است.

- تدبیرِ تشکیل دبیرخانه‌های استانی موجب رشد فزاینده تولید اثر در سطحی فراگیرتر توسط طلاب مناطق مختلف کشور شده است.

- بر اساس تجربه به دست آمده، در ادامه روند توسعۀ فراگیر جشنواره و با توجه به سیاست‌ها و مأموریت‌های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در خصوص مدرسه‌محوری، تقویت واحدهای آموزشی، واگذاری حداکثری وظایف و امورات به آنان و تصمیم شورای سیاست‌گذاری جشنواره بر شبکه‌ای شدن ارزیابی‌ها، دستورالعمل مرحله مدرسه‌ای جشنواره تدوین و هم‌زمان با فراخوان یازدهمین دوره جشنواره به معاونت‌های پژوهش استانی حوزه برادران جهت اجرا ابلاغ شده است.

- در یازدهمین دوره جشنواره سراسری، اولین دوره فراگیر مرحله مدرسه‌ای با اعلام آمادگی بیش از 350 مدرسه همراه بوده است.

- نکته حائز اهمیت شناسایی استعدادهای پژوهشی است که از وظایف مهم پژوهش به شمار می‌رود؛ بخشی از این مهم در یازده دوره جشنواره انجام شده است. حمایت از این استعدادها و قرار گرفتن منتخبین در چرخه برنامه‌ریزی‌های پسینی از جمله فعالیت‌های دبیرخانه جشنواره است.

- تشویق طلاب جوان به تألیف اثر در گرایش‌های تخصصی علوم حوزوی و علوم انسانی اسلامی و همچنین، هدایت آنان به سمت نیازهای حوزه و نظام از جمله توفیق‌های نسبی جشنواره است؛ اگرچه حجم نیازها و انتظارات جامعه اسلامی و نظام، نگاه راهبردی و اراده معطوف به حل مسائل آینده را ضروری می‌نماید.

گزارش مجموع آثار رسیده به یازدهمین جشنواره

- حاصل قلم به دست گرفتن 13991 طلبه جوان سراسر کشور در سال 1397، تألیف، تصحیح و ترجمه 17780 اثر در قالب‌های کتاب، مقاله، تحقیق‌پایانی و پایان‌نامه شده است.

- برادران 10875 مقاله و خواهران 4128 مقاله ارائه داده‌اند.
- 103 کتاب توسط برادران و4 کتاب توسط خواهران تألیف یا ترجمه شد.
- خواهران 1912 تحقیق‌پایانی و برادران 278 تحقیق‌پایانی تولید کرده‌اند.
- در تدوین پایان‌نامه سهم خواهران 396 و سهم برادران 84 اثر بوده است.

• آثار ارائه شده در دوره یازدهم بر اساس سطح ارزیابی بدین قرار است:

- در سطح یک ارزیابی (پایه 1 تا 3 برادران و ترم 1 تا 6 دوره عمومی خواهران) 4721 اثر (3346 اثر از برادران و 1375 اثر از خواهران)؛
- سطح دو ارزیابی (پایه 4 تا 6 برادران و 2 سالِ پایانی سطح 2 و یک سال از سطح 3 خواهران) 9007 اثر ( 5074 اثر از برادران و 3933 اثر از خواهران)؛
- سطح سه ارزیابی (پایه 7 تا 9 برادران و دو سال پایانی سطح 3 خواهران) 2889 اثر (2024 اثر از برادران و 865 اثر خواهران)؛
- و سطح چهار ارزیابی (پایه10 به بالای برادران و طلاب خواهر سطح 4 یا با مدرک دانشگاهی) 1163 اثر (896 اثر از برادران و 267 اثر از خواهران) بوده است.

• در این دوره، مشارکت طلاب حوزه علمیه اصفهان با 823 اثر و دانش‌پژوهان مراکز تخصصی حوزوی با 792 اثر قابل‌توجه است.

• میزان مشارکت طلاب در بخش عمومی 16425 اثر (10622 اثر از برادران و 5803 اثر از خواهران)؛

• و شش موضوع بخش ویژه جشنواره با 1355 اثر عبارت است از:

- نقش حوزه در تحولات سیاسی اجتماعی صد سال اخیر 38 اثر (28 اثر از برادران و10 اثر از خواهران)؛
- چهل‌سالگی انقلاب اسلامی 152 اثر (81 اثر از برادران و 71 اثر از خواهران)؛
- بیانیه گام دوم انقلاب 21 اثر (20 اثر از برادران و 1 اثر از خواهران)؛
- منشور روحانیت حضرت امام خمینی(ره) 11 اثر (8 اثر از برادران و 3 اثر از خواهران)؛
- سبک زندگی ایرانی اسلامی 575 اثر (243 اثر از برادران و 332 اثر از خواهران)؛
- آسیب‌های اجتماعی 558 اثر (338 اثر از برادران و220 اثر از خواهران).

• درصد پراکندگی آثار در گروه‌های علمی به ترتیب بیشترین سهم از این قرار است:

- گروه اخلاق و تربیت: 22.6 درصد؛
- گروه علوم انسانی: 17درصد؛
- گروه کلام: 13.5 درصد؛
- گروه فقه و حقوق اسلامی: 13 درصد؛
- گروه اصول فقه: 8.6 درصد؛
- گروه تفسیر و علوم قرآنی: 11.7 درصد؛
- گروه ادبیات: 6 درصد؛
- گروه تاریخ اسلام: 5 درصد؛
- گروه فلسفه و منطق: 1.4 درصد؛
- گروه علوم حدیث و درایه: 1.2 درصد.

• طلاب جوان کشور افغانستان با 12 اثر، پاکستان 9 ، هندوستان 7 و عراق، بنگلادش و مالی هرکدام با 1 اثر در این رقابت شرکت کردند.

گزارش روند بررسی آثار و فرایند دستیابی به نتایج نهایی

• آثار ارائه شده به جشنواره، ابتدا در دبیرخانه‌های استانی مورد ارزیابی اجمالی و تفصیلی قرار گرفتند و ضمن تقدیر از آثار برتر در هر یک از دبیرخانه‌های استانی، 450 اثر برگزیده آنها به دبیرخانه کشوری ارسال شد.

• آثار رسیده به دبیرخانه کشوری جشنواره، مجدداً مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این دوره نیز تدبیر دوره دهم جشنواره برای تقویت و اعتباربخشی هرچه بیشتر دبیرخانه‌های استانی، اجرایی شد. از این‌رو میانگین نمره ارزیابان استانی به عنوان یک ارزیابی مقبول کشوری لحاظ گردید.

• در ارزیابی تفصیلی آثار این دوره، از همکاری بیش از 500 نفر صاحب‌نظر و اندیشمند حوزوی و دانشگاهی در تمامی دبیرخانه‌های مدرسه‌ای، استانی و کشوری بهره گرفتیم. محصول تلاش و دقت‌نظر علمی ایشان در ارزیابی آثار، به ضمیمه تأیید شورای علمی جشنواره، معرفی 52 اثر برتر کشوری بوده است.

• سهم برگزیدگان رقابت کشوری از میان 450 اثر برگزیده جشنواره‌های استانی بر اساس قالب اثر عبارت است از:

- 10 پایان‌نامه؛ 14 تحقیق‌پایانی؛ 26 مقاله و 2 کتاب.

- گروه علمی «اخلاق و تربیت» با 11 اثر برگزیده بیشترین، و گروه علمی‌ «تفسیر و علوم قرآنی» با 2 اثر برگزیده کمترین سهم برگزیدگان را به خود اختصاص دادند.

- از میان آثار برگزیده، تعداد 3 اثر در بخش ویژه جشنواره حائز رتبه برگزیدگی شدند.

توزیع فراوانی برگزیدگان جشنواره کشوری از میان استان‌ها بدین قرار است:

- استان قم: 23 اثر برگزیده؛
- استان تهران 5 اثر برگزیده؛
- آذربایجان شرقی و غربی: هرکدام به طور جداگانه با 3 اثر برگزیده؛
- استان‌های اصفهان، کرمانشاه، گلستان، مازندران و یزد هرکدام با 2 اثر برگزیده؛
- استان‌های اردبیل، البرز، بوشهر، چهارمحال‌و‌بختیاری، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان: هرکدام 1 اثر برگزیده.

آثار برگزیده به تفکیک جنسیت:
- 27 اثر از برادران طلبه و 25 اثر از طلاب خواهر برگزیده شدند.
- برگزیدگان رتبه یک، دو نفر می‌باشند (یک برادر و یک خواهر).
- از برگزیدگان رتبه دو، 10 نفر آقا و 6 نفر خانم.
- و از برگزیدگان رتبه سه، 16 نفر آقا و 18 نفر از بانوان محترم حائز رتبه برگزیدگی شدند.

سخن آخر

1. دبیرخانه جشنواره علامه حلی(ره) فرصتی برای تقویت علمی طلاب جوان در راستای بسط اندیشۀ اسلام ناب محمدی و حرکتی در مسیر تمدن‌سازی نوین اسلامی است، به همین قرار شورای سیاست‌گذاری جشنواره، در بخش ویژه دورۀ دوازدهم، دو محور کلان را با عنوان «بیانیه گام دوم انقلاب» و «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» پیشنهاد نموده است؛ که بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه جشنواره علامه حلی، 361 عنوان با موضوع بیانیه گام دوم انقلاب و 114 عنوان با موضوع الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ثبت شده است.

2. امیدواریم با همکاری استان‌ها نسبت به تسریع در ارسال آثار برگزیدۀ استانی، مراسم پایانی جشنواره دوازدهم را (با عادی شدن شرایط) در اسفند ماه جاری برگزار نماییم.

3. پس از برگزاری مراسم اختتامیۀ جشنواره یازدهم، شورای سیاست‌گذاری جشنواره علامه حلی(ره) در خصوص فراخوان دوره سیزدهم تصمیم‌گیری می‌نماید؛ با توجه به اینکه آبان‌ماه هر سال فراخوان جشنواره اعلام می‌شود؛ امیدواریم با همکاری همه ارکان تعلیم و تربیت در حوزه، شاهد ثبت آثار فاخر طلاب و فضلای جوان باشیم.

- در خاتمه از همه عزیزانی که در اجرای یازدهمین دوره جشنواره علامه حلی(ره) همکاری کرده‌اند؛ اعم از طلاب برادر و خواهر شرکت‌کننده در جشنواره، ارزیابان محترم، اساتید، صاحب‌نظران، فرهیختگان، مدیران و معاونین محترم مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه برادران و خواهران، اعضای محترم شوراهای سیاست‌گذاری و علمی، خصوصا حضرت آیت‌الله اعرافی، مدیر محترم حوزه‌های علمیه؛ حضرات حجج اسلام والمسلمین بهجت‌پور، مدیر محترم حوزه‌های علمیه خواهران؛ میرمعزی، رئیس محترم شورای سیاست‌گذاری؛ حصاری، نایب‌رئیس محترم شورای سیاست‌گذاری و جناب مستطاب آقای مظاهری کارشناس مسئول محترم دبیرخانه جشنواره علامه حلی(ره)، جناب مستطاب آقای کرامتی، رئیس محترم اداره مجامع و همایش‌های پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران و دبیران محترم جشنواره‌های استانی و مدرسه‌ای تشکر و قدردانی می‌کنم.

وما توفیقی الا بالله علیه توکلت والیه انیب نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
پوستر جشنواره

روش نگارش مقاله

تماس با ما

پیوندها